Białe Czerwone Winobranie

Edycja 2022

18 września 2022 r. na Zamku w Janowcu n/Wisłą

„Białe Czerwone Winobranie 2022” jest wydarzeniem rozpoczynającym cykl eventów związanych z winiarstwem. Miejsce, w którym wydarzenie się odbyło jest związane z wieloletnią uprawą winorośli, której tradycja sięga 400 lat wstecz. Organizacja wydarzenia jest kontynuacją inicjatywy dotyczącej stworzenia nowej marki turystycznej i winiarskiej. Inicjatywa zrzesza najbardziej prestiżowe winiarnie a także wpływa pozytywnie na wizerunek Lubelszczyzny jako potencjalnego centrum winiarstwa ponieważ Zamek w Janowcu znany jest jako kolebka winiarstwa na Lubelszczyźnie. 

W wydarzeniu uczestniczyły winiarnie Lubelszczyzny, Podkarpacia oraz Mazowsza, które zaprezentowały swoje stoiska promocyjne, na których można było degustować oraz kupić pozytywnie ocenione wina z całej Polski. W wydarzeniu wzięło udział 13 winnic, które łącznie miały do zaoferowania 47 gatunków wina. Wśród oferowanych znalazło się aż 14 win wyróżnionych w ogólnopolskich konkursach. 7 winnic było z Lubelszczyzny, 4 z Podkarpacia oraz 1 z Mazowsza. Oprócz stanowisk z winami nie zabrakło również innych, tematycznie powiązanych. Mieliśmy jednego wystawce z ekologicznymi serami, który przyjechał do nas aż z Podkarpacia. Bardzo ciekawym elementem była kuchnia z daniami regionalnymi, z których słynie Janowiec. Rodzaje dań zostały przygotowane tak aby można było skosztować każdego dopasowanego indywidualnie do wina białego, czerwonego, wytrawnego oraz półsłodkiego. W ten sposób w części gastronomicznej znalazły się stoiska z zupą z suma, gulaszem z baraniny, ciastem drożdżowym ze śliwkami oraz kruszonka zrobioną na białym winie. Specjałem i oryginalnością był „janowiecki street food” gdzie można było kupić hot doga z kiełbaską z baraniny.

Podczas wydarzenia zostało zaprezentowane winobranie „na żywo”, w tym proces wyrabiania moszczu winnego, podczas którego każdy z uczestników wydarzenia mógł popracować przy maszynie a jednocześnie przyczynić się do wyrobu pierwszej edycji wina z zamkowych winogron. Ze względu na niesprzyjającą pogodę winogrona zostały zebrane dzień wcześniej ale w trakcie Białe Czerwonego Winobrania pojawili się chętni, którzy mimo porannego deszczu weszli na historyczną winnicę aby posłuchać opowieści o jej historii.

Proces tłoczenia moszczu rozpoczął Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego. W ślad za nim ruszyli wszyscy goście janowieckiego dziedzińca. Do tłoczenia zostały przywiezione specjalne dwie maszyny. W dużej produkcji jest używany sprzęt już zmechanizowany ale w mniejszych winnicach nadal tłoczy się moszcz ręcznie czyli tak jak mogliśmy obserwować w czasie pokazu. Prezentację przygotowała Fundacja Polskie Wino, która współpracuje z Zamkiem w Janowcu i sprawuje opiekę nad zamkowymi winnicami.

Po pokazie sok z winogron został przelany do specjalnie przygotowanego zbiornika i zabrany do winiarni gdzie zostanie przygotowane wino. Nie będzie ono przeznaczone do bezpośredniej sprzedaży. Jest to produkt regionalny, który posłuży przede wszystkim do promocji Zamku w Janowcu oraz winiarstwa z Lubelszczyzny.

W czasie wydarzenia odbyły się panele tematyczne związane z winiarstwem wywodzącym się z Janowca oraz z planami na przyszłość Winnicy Na Zamku. W panelach udział wzięli i zaprezentowali następującą tematykę:

* Filip Jaroszyński (Muzeum Nadwiślańskie – oddział Zamek w Janowcu) „Historia, teraźniejszość i przyszłość Winnicy Zamek w Janowcu”

* Prof. dr hab. Andrzej Junkuszew (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) „Baranina, królowa mięs i mięso królów”

Wykładowi towarzyszyła prezentacja realizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Zamek w Janowcu w partnerstwie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie – projektu wypasu owiec przy zamku w Janowcu w celu przywrócenia m.in. historycznych tarasów winnicy zamkowej.

* Andrzej Mikiciak (Żywa legenda rekonstruktorów historii w Polsce)  „Opowieści o tradycjach winiarstwa w Rzeczypospolitej w XVI i XVII wieku”

*Tadeusz Grajpel (Pracownia badań i edukacji historycznej)

Spotkanie z dawnym drukiem i grafiką drzeworytową. Specjalny pokaz drzeworytów z motywami winiarskimi oraz prezentacja wykonanej z okazji I Winobrania w Zamku w Janowcu, kopii drzeworytu z rozdziału o winie z polskiego XVI-wiecznego przekładu poradnika agronomicznego autorstwa Piotra Krescentyna.

Ponadto w sklepiku muzealnym w bramie wjazdowej do zamku można było nabyć książki o historii wina w Polsce wydane przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Fundację Kultura Miejsca w ramach serii – „Studia z Historii Wina w Polsce”. Szczególnie warta polecenia pozycja to opracowanie Prof. Wojciecha Włodarczyka pt.: „Wino znad Wisły. Historia regionu winiarskiego Małopolskiego Przełomu Wisły w ostatnich dwustu latach”

W trakcie wydarzenia została zaprezentowana wystawa plenerowa wydruków wiekowej winnicy zamkowej w Janowcu. Na wydrukach można było obejrzeć historyczne zdjęcia winnicy, które należą do zbiorów oddziału Zamek w Janowcu i nie były do tej pory nigdzie publikowane.

Ten dzień umilił nam koncert Miłosza Bachonko, stypendysty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Mimo, że akordeonista ma dopiero 12 lat to jest twórcą i wykonawcą znanym nie tylko w Polsce ale i na świecie. Jego muzyka na zamkowym dziedzińcu spotkała się z zachwytem gości oraz kilkukrotnym aplauzem.

Wydarzenie było szeroko nagłośnione w mediach. Relacje z wydarzenia były prezentowane w TVP3 Lublin w ramach wydarzenia: Jesień z TVP 3 Lublin oraz w formie felietonów realizowanych „na żywo”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Wicepremier, Minister Rolnictwa Rozwoju i Wsi Henryk Kowalczyk.

BCW - logo1 białe

Organizatorzy wydarzenia:

logo-www-parasol-w.jpg
logo-www-mnwkd.jpg

Patroni honorowi:

logo www - patronat marszałka
logo-www-fundacja-polskie-wino.jpg
logo www - Stowarzyszenie WMPW
logo www - ministerstwo roln + podpis

Partnerzy honorowi:

logo www - lubelskie smaluj życie
logo-www-urzad-gminy-w-janowcu.jpg
logo-www-gok-w-janowcu.jpg

Sponsorzy :

logo www - grupa azoty
logo www - bogdanka
logo www - PGE

Patroni medialni:

logo www - radio lublin
logo www - radio impuls
logo www - TVP3 lublin
logo www - tygodnik współnota
logo www - dz wschodni